fbFund Round 1 Açıklandı! 25 Uygulama 25’er bin Dolar Aldı!

Daha önce fbFund yarışmasını duyurmuştum. Tekrar edecek olursam, fbFund Facebook tarafından yönetilen 10 milyon dolarlık bir fon ve bu fon Facebookta uygulama geliştirenlere dağıtılıcak. Geçtiğimiz aylarda yarışma başlamış fondan yararlanmak isteyenler başvurularını yapmıştı. 600 uygulama arasında 25 uygulama biraz önce seçilmiş ve açıklanmış.

Seçilen 25 uygulamanın sahipleri/şirketleri 25er bin dolar yatırım kazandılar ve bu ayın sonuna kadar bu 25 uygulama hayata geçirilecek, yayınlar yapılacak, video podcastleri hazırlanacak vesaire vesaire. Kasımın başında bütün uygulamalar bu yukarıda saydıklarımı bitirecek olacaklar ve Kasımın ortalarına doğruda hem kullanıcı oyları hemde fbFund jürisi tarafından en iyi 5 uygulama seçilecek ve seçilen bu 5 uygulama 225’er bin dolar daha almaya hak kazanacak. Bu şekilde Facebook kendi bünyesine uygulama geliştirtmek için 2 milyon dolar harcamış olacak.

Round 1’de seçilen 25 uygulamaya bakacak olursak bir çoğu daha proje haline gelmemiş yazılımları tamamlanmadıkları için adresleri yok. Sadece 10 uygulama çalışır durumda.25 uygulama arasından benim dikkatimi çekenler şunlar:

Bartab: Bu uygulamada 1 dolar karşılığında Facebook arkadaşınıza bir içki gönderiyorsunuz ama bu gerçek bir içki. Uygulamayı geliştirenler bu işi nasıl becerecek bilemem plan şu şekilde gerçek bar ve restorantlarla anlaşılacak ve bu şekilde arkadaşlarımıza içki hediye edebileceğiz. Sürekli benzer yerlerde takılıyorsak uygulanamabilsede dünya çapında bu işi yapmak imkansız gibi bişey. Büyük ihtimalle bu fikir İrlandalılardan çıkmıştır içmeyi seviyor arkadaşlar :)

Faithfeed: Uygulaması bir diğer ilginç uygulama. Faithfeed bir dini inanç uygulaması. Mesela siz bir dua öğrniyorsunuz veya seviyorsunuz bunu arkadaşlarınızla paylaşıyorsunuz. Veya inancınızla ilgili aklınıza bişey geldi bunu insanlara soruyorsunuz. Bi süre sonra benim tanrım seninkini döver olayına girmezlerse iyi bari :)

Koofers: Bir eğitim uygulaması aslında. Aynı okullara sınıflara giden öğrenciler birbirleriyle not , quizz ve görüş alışverişinde bulunabiliyorlar. Buna benzer kampüs uygulamaları bizde de var aslında.

Bunlar benim gözüme çarpanlar aslında pek çok değerlendirilesi güzel uygulama mevcut.Arabalarla, oyunlarla, online eğitimle ilgili uygulamalar, eğlence uygulamaları, spor uygulamaları ve sürüsüyle uygulama var listede. Tam liste için sizi buraya alalım.

Bakalım bu uygulamalardan hangileri 225 bin doları alabilecek. Onuda yazarım artık.

Similar Posts