Eurovision Hakkında Düşündüklerim ve Yüksek Sadakat’in Şansı

Eurovision yarışması son yıllarda hayatımda belli aylarda bir yer kaplar oldu. Benim yarışmadan bi haber olduğum yıllardan beri pek çoklarına göre şaibeli bu yarışma, son yıllarda sebepsiz beni kendine çekiyor.

Yarışma programlarında insanların yaptiği rollere dayanaman ancak bu yarışmayı ve katılanları sever oldum. Eurovision yarışmasını yıllardır parça parça seyrederdim. Benim için yarışma aslında Sertab Erener’in kazandığı yıldan sonra başladı.

Eurovision’daki şarkıları da beğenir oldum sebebi belli değil. Çoğunlukla yumuşak ve orta yollu şarkılar nedense hoşuma gider oldu. Geçen seneki yarışmadaki tüm şarkıları 99 sefer dinlemişdir :)

Neyse efendim bu kadar laf cambazlığı yeter. Nedenini bilemediğim şeyleri tekrar tekrar anlatmanın anlamı yok. Malumunuz Eurovision’a Türkiye’den katilacak sanatçı veya grubu seçmek Trt’nin görevi, zaman zaman eleştirilmeyi hak etse de Trt son yıllarda doğru sanatçıları seçmeyi başarıyor. Her ne kadar arada yanlış tercihlerde bulunabilseler de. Örnek: Hadise – Düm tek tek

Bu yıl Türkiye adına Yüksek Sadakat yarışmaya katılacak. Şarkıyıda genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim hatta AADŞ‘lerden biri dahi oldu birkaç günlüğüne. Şarkının yüksek başarılar kazanacağına dair açıkcası pek umudum yok. Yine de İlk 10′a gireceğini düşünüyorum.

Müzik kalitesi olsun, sanatçı kalitesi olsun Eurovision için üst düzey olduğunu söyleyebilirim. Grup kimliği olarakta agresif rekabetçi olmayan grup olur da benim tahminimden daha başarili olursa Trt yine gruplardan devam edecektir.

Bende burada bir tahminde bulunmak istiyorum. Yukarıda yazdığım durum gerçekleşirse Trt seneye Eurovision icin Grup 84 (Hacettepeliler) grubunu seçecektir. Zaten onların dışında Eurovision’a katilabilecek birtek Gripin kaliyor ki onların müziği Eurovision için fazla sert çakabilir.

Komşu ülkelerin birbirine oy vermesi durumunu sakız etmeyecegim, bu durum yarışmanın üstesinden gelinmesi gereken bir mücadelesi olarak kabul edilmeli. Sonuçta son yıllarda gördük ki iyi müzik herkes tarafından kabul görerek yarışmayı kazandıracak puanları toplatıyor.

Yazıya başlarken kısa bir yazı yazmayı planlamıştım sanırım anlatmak istediklerim daha çokmuş. Sağlıcakla :)

Not: Bu yazıyı yaklaşık 1,5 ay önce otobüste iPad’de yazmama rağmen ancak şimdi bloga giriyorum. Kendime ne diyeceğimi bilemiyorum 

Similar Posts