Issız Adam Hakkında Bir Kaç Kelam

Bugün Çağan Irmak’ın son filmi Issız Adama gittim. Film 7 Kasımda vizyona girmişti, bende Çağan Irmak’ın viral reklam kampanyalarından kıl kaptığım için uzun süre diretmeme rağmen bugün teslim oldum , merakıma yenildim ve filmi izledim.

Eğer tek bir cümle yazacak olsaydım şunu söylerdim. İşte kusursuz aşk filmini yaptılar. Kendimi hiçbir zaman sinemayı çok bilen bir izleyici olarak görmedim o kadar film dizi izleyip yıllarımı harcadığım halde ama bu film gerçekten kusursuz bir aşk filmi diyeceğim. 

Buradan sonrası spoiler içermektedir.

I
S
S
I
Z

A
D
A
M

Şimdi diyebilirsiniz efendim nedir kusursuz aşk filmi: Kusursuz Aşk Filmi demek cayır cayır içinizi yakıp sonunda kalbinizi kanatan filmdir. Kesinlikle mutlu sonla bitmemelidir. Bu herhangi bir drama filmi içinde geçerlidir. Asla bir drama filmi mutlu sonla bitmemelidir. İzleyici günlerce o filmi düşünerek “ama ya birlikte olsalardı şöyle olsaydı, böyle olsaydı  çok güzel olurdu” laflarını beyninde dolandırmalıdır.

Çok romantik film izlemeyen bir izleyicimdir, çokta severim ama çoğunluğu iyi sonla biter ve bir kaç gün içinde aklınızdan silinip gider, Eternal Sunshine Of the Spotless Mindda bunlardan biriydi benim için o kadar güzel film bir parçada olsa iyi bitti ve anlamı kalmadı. Ben mi çok gaddarım nedir bilemiyorum.

Issız adamın hikayesini kendi sitesindenbeyazperdeden , sinemalardan okuyabilirsiniz. Tekrar anlatmanın manası yok. Filmin konusunu bilmeden gittim. Filmdeki karakterler olmaları gerektiği gibi fazlaca basit ve sade saf bir oyunculuk var. Normal hayatlarda geçen basit konuşmalar itişmeler yarım yamalak öpüşmeler bağrışmalar gitgeller vesaire. Ben oyunculuk olarak basitliği bu şekilde yorumladım. Oyuncuların saflıkları filme değer katıyor. 20 senelik usta aktör/ aktristleri oraya koysaydın aynı duyguyu yaratamazdın çünkü onlar gerçeğin dışına çıkar, artık 40bin modelini gördüğümüz aşk bakışları atarlardı. Sen ona bak o bana baksın öbürü berikine baksın.

Baştada dediğim gibi filmin sonunun kötü bitmesi benim en sevdiğim olaydı, aşk dediğin şey kendi başınada yaşayan bişeydir. Onu zaten içinde yaşarsın, aşık olduğun olmadan da yaşarsın o zaman değerlidir. Karakterler birbirleri olmadan yine birbirlerinin olarak yaşıyorlar. Ayrıca filmin sonundaki Ada’nın çocuğum var evlendim demesinin arkasında başka birşey var. Birkaç yorumu okudum filmden sonra insanlar madem neden evlendin falan lafları ediyor. Dikkat edilecek olursa Ada cüzdanı alırken kız arkadaşına bakıyor bir çeşit izin istiyor hatun kişide kafasını sallayarak izin veriyor. Ben öyle anladım ki resimdeki kız o arkadaşının çocuğu. Resmi Alpere bak ben devam ediyorum demek için gösteriyor, söyledikleride yalan. Veya böyle olmalıydı değilse bile.

Filmin tema müziği olarak kullanılan Ayla Dikmen  – Anlamazsını resmin altında ekledim muhakkak dinleyin. Ferhat Göçer ile Özcan Deniz,Beyaz Showda falan söylemiş hikaye orjinalinin tadı kesinlikle yok.

Konuyu ne kadar uzatırsam o kadar gider yazmak istediğimden çok konuşmak istediklerim var aslında. Anlatmak tartışmak istiyorum bu filmi nedense bilmiyorum. Burada keseceğim ve bundan sonra Çağan Irmak filmlerini es geçmeyeceğim.

Similar Posts