2 Günlük Kesintinin Hikayesi

Efendim izleyenler farketmiştir, yaklaşık 2 gündür bloguma ulaşılamıyor. Bunun sebebi 2 yıldır çok memnun olduğum hosting şirketim Dreamhostun siteye ulaşımı durdurması. Gerekçe olarakta yüksek trafik sonucunda sunucuları çok fazla meşgul etmemi söylemişler. Efendim şimdi durum şöyle son 5 gündür Youtubeye Ktunnel ile ulaşım yazım günde 10000 kadar ziyaretçi alıyor. Bu yazının 320 adette yorumu vardı. Bunun sonucunda sayfa her görüntülendiğinde Gravatar yüzünden 300 kere defaultavatar resmi çekiliyor. Bunun sonucunda serverlarda gereksiz bir yoğunluk oluşuyor. Loglara baktığımda 500k GET requestinin 400k’sı defaultavatar.jpgi çağırmış.

Sorunu hemen buldum ama dreamhostun destk ekibiyle bir türlü anlaşamadık.Daha önceki muhatap olduğumda çok iyi karşılanmış işten anlayan ve size yardım etmek amacındaki insanlarla konuşmuştum ve çok hoş karşılamıştım. Bu sefer ise resmen dallamalarla muhattap oldum(dallama = Javier R). Adamlar siteyi kolayca htaccessten kapatabilecekken tutup DNSlerden silmişler. Kardeşim siz manyak mısınız bu siteyi tekrar açtığınız andan itibaren bile yeniden her tarafa ulaşması için 2-3 saat süre gerekli ne gerek var buna. Hadi ona bişey demedikte eleman sorunu şöyle çözeriz nedir falan sormadan, eğer bu kadar trafiği bekliyorsanız hemen size bir Private serverı satalım biz diye maile yazmaz mı? Hem 10 k sayfa gösterimiyle baş edemiyosun hem PS satma derdindesin. Çok kızdım.

Cevap maili döşedim işte sorun şudur şu şekilde çözecem diye cevap yok saatler geçti 12 saat kadar bu sefer başka biri cevap verdi( Dastyni). Htaccessten yoğun trafik gelenleri engelleyecekmişm.Ben nerden bilecem Google üzerinden kim gelecekte.Benimde tepem attı bunun üzerine dayadım maili önceki mailimi okumadınız mı ben ne diyorum siz ne diyosunuz , tek tek açıkladım şöyle yapacam böyle yapacam azaltacam requestleri.Zor bela anladılar.Bi 10 saat daha bekledim cevap geldi ” okudum mailinizi orda detay yoktu tamam ben sitenizi açıyorum hemen yapacaklarınızı yapın yoksa başka engellemeler koyacağız” bi de tehdit ediyor , ne yapacaksa artık.

Neyse bekledim site açılmaz 12 saat oldu hala site açılmıyor. Ben tabi aynı ticket üzerinden mailler gönderiyorum ne oldu açılmadı hani açacaktınız kardeşim falan. Ses yok. Bunun üzerine yeni bir ticket doldurdum niye açmadınız diye. Bu ticketa başka bir destk elemanı cevap verdi DNSlerde bi sorun olduğunu tekrar yükleneceğini 2-3 saat süreceğini yazdı.Lan bu Dastyni açmayacak mıydı niye açmadı. Maili okumadın mı salak dedik ya bozuldu heralde.Şimdi ben bi şikayet maili döşemez miyim ticketa nasıl olsa yorum isteyecekler benden ne olacak o zaman.Heehehe.

Sonuç olarak 2 günlük kesintinin ardından site yeniden açıldı bugün sabah saatlerinde. Bende Ktunnnel yazısındaki işe yarar 3 yorumdan gerisini sildim ve yoruma kapatttım. Aynı işlemi başka popüler yazılarada yazdım. Bir yazının popüler olması demek Googledan insanların o yazıya gelmesi demek. Ne yazık ki Googledan gelen kullanıcılar çoğu zaman saçma sapan yorumlar bırakıyorlar.Msn adresleri, aşk itirafları,küfürler kıyamet,siyasal saçmalıklar falan bir sürü gereksiz yorum. Küfür ve mail adresi yoksa onaylıyordum eskiden artık yorum onaylamada daha sıkı olacağım. Öyle her yorum geçemeyecek. Bir takım optimizasyon işlemide yaptım.Super Cache kurdum daha önceden Cache eklentisini kullanıyodum. Super Cachein onun geliştirilmişi olduğunu okudum bi kaç blogda. Bazı görsellerden kurtulacam ve yakında daha düzgün ve karmaşık olmayan bir temaya geçiş yapacam.

Durum böyleyken böyle Dreamhostu ben o kadar insanlara tavsiye ederim ki gerçekten memnundum hizmetlerinden ama bu destek elemanlarının bana attıkları son kazık canımı çok sıktı. Artık tavsiye edermiyim bilemiyorum. Bu senelik anlaşmam bittikten sonra daha iyisini aramaya koyulabilirim.

Similar Posts