İstanbul’daki favori mekanlarımdan biri Fokurtu Nargile Cafe

Üniversite sebebiyle İstanbul’a geldiğim 11 sene oldu. Gezmeyi çok fazla sevmeyen biri olarak tercih ettiğim mekanlar genelde daha önce gittiğim mekanlar oluyor.

Şu sıralar takılmaktan en çok zevk aldığım mekan ise Fokurtu Cafe. Koşuyolu’nda bulunan mekan Tepe Nautilus alışveriş merkezinin hemen yanında bulunuyor. Uzun süredir hatta yıllardır önünde devam eden yol/metro çalışması sebebiyle ulaşımı çok kolay değil.

İsminden de anlayabileceğiniz gibi nargilesiyle meşhur olan mekan için İstanbul’un en güzel nargilesini yaptıklarını söyleyemem. Ancak benim listemde ilk üçte, mekan olarak ise gönüllerin şampiyonu olduğunu söyleyebilirim. :)

Evimin Üsküdar’da olması sebebiyle uzun yıllar önünden ekspres geçtiğim mekana ilk kez şans vermemle birlikte favori mekanların arasında yerini aldı. Sonrasında ise bir fırsat bulsam da gitsen konumuna yükseldi.

Çalışanlarla hatta sürekli misafirleriyle de kısa sürede selamlaşmaya başladığım Fokurtu’da garsonun size zorla çay dayaması sürekli etrafınızda dönmesi gibi bir durum söz konusu değil. Hatta genel olarak isteğinizi yakalayıp kendiniz söylemeniz gerekebilir. Bu yüzden kısa sürede abilerin isimlerini öğrenmeniz gerekiyor :)

1966′dan beri açık olan Fokurtu’nun bir tane de Ankara’da şubesi bulunuyor, fakat henüz oraya gitme şansı bulamadım. Mutfağının da oldukça güzel (pideleri tavsiye) olan mekanda yemek de yiyebilirsiniz.

Ağır abilerin muhabbetlerine hatta yüksek sesli tartışmalarına zaman zaman şahit olabileceğiniz Fokurtu’da bu sohbetlerin de oldukça keyifli olduğunu söyleyebilirim.

Elvis’le birlikte sizleri de bekliyoruz ;)

Similar Posts