TechCrunch’ın Web tableti geliyor!

Bilgisayar başındaki zamanımızın nerdeyse tamamını bir browser tarayıcı penceresine bakarak geçiriyorsak bilgisayara ne gerek var. Bilgisayar kullanımı bir ihtiyaç fazlası olmuyor mu bu durumda. TechCrunch’takilerde sanırım bunun farkına varmışlar ki geçen ay projelerini kullanıcılarıyla paylaştılar ve onlardan yardım istediler. Proje sadece bir lcd ekrandan ve plastik bir çerçeveden oluşan sadece internette gezinmeye yarayan pratik bir web tableti yapmak. Cihazdan tek yapması istenen internete girmesi. Fiyat aralığı olarakta 200-300$ arası bir fiyat var akıllarda.

Cihazın üzerinde Firefoxun özel bi sürümünün kullanılması planlanıyor.Firefox tamamen açık kaynak kodlu olduğu için tercih edilmiş. Kimseye lisans parası ödemeye de gerek yok.Yazılanlardan anlaşıldığı kadarıyla cihazın donanım kısmıyla bi kaç firmayla konuşulmuş ve olumlu geri dönüşler alınmış.

Şimdi tek sorun ise üzerinde koşacak yazılımı ayarlamak. Daha önce Firefoxta çalışmış insanlar başlığa bir yorum bırakıyor ve mail üzerinden iletişime geçiliyor. Bu ortak projenin geleceği bence çok parlak. Bir süre sonra daha da geliştirilecek bu web tablet buzdolaplarının üzerinde duvarlarda falanda bulunabilir. Bilgisayara 1000 dolar vermektense 200$ a bu cihazı almak ve kullanmak mantıklı bir hareket olacaktır bir çoklarına göre.

Gerçi Türk insanının kafasına bu cihaz uymayabilir. Cep telefonlarının hiçbizaman kullanmayacakları özelliklerine dünya parasını verdiğimiz göz önüne alınırsa , cihaz çok fonksiyonlu olmadığı için tutmayabilir :) Benim gibiler alır o ayrı mesele tabi ki.

Web tabletin teknik özelliklerinin ise şu şekilde olması planlanıyor. Kulaklık girişi, üzerinde bir kamera, küçük bir hoparlör ve microfon. İnternet erişimini kablosuz üzerinden yapması isteniyor cihazın, tek usb girişi, pil için şarj girişi, 512 mb ram, 4 GB harddikten oluşacak. Veri girişi için iPhone benzeri dokunmatik bir klavye kullanılacak.Ekranı tabi ki dokunmatik olacak mouse kullanımı olmayacak. Yazılım olarak Linux üzerinde Firefox çalışacak.Tamamen Open Source olması istensede Skypeda kullanılması isteniyor.

Yorumlarda dile getirilen bir diğer sorunda tabletin ismi kimi TechTablet kimileriyse CrunchTablet gibi fikirler var.Yorumlarınızla projeye sizde katkıda bulunabilirsiniz buradan buyrun.

Similar Posts